knizniklub.cz


Život královny detektivky

Agatha Christie, druhá nejprodávanější literární autorka všech dob (věděli jste, že více prodaných kusů knih má na svém kontě jen William Shakespeare?), se narodila 15. září roku 1890 v typické viktoriánské rodině v Torquay ve Spojeném království.

Základní vzdělání získala Agatha doma, v roce 1906 pak odjíždí na studia do Paříže, kde se rozhoduje o  tom, zda svět získá v budoucnu proslulou spisovatelku nebo zpěvačku a klavíristku – Christie v sobě objevila slušný talent pro zpěv a hru na klavír, nakonec ji ale její vlastní ostýchavost od dráhy zpěvačky odradila.

V roce 1913 Agatha Christie potkává důstojníka Archibalda Christie, za kterého se na Štědrý den roku 1914 vdává. Během první světové války pracuje jako dobrovolná sestra a lékárnice, manžel působí ve vojenských funkcích mimo domov. Po skončení války se manžel na podnikání, Agatha zůstává doma s dcerkou Rosalind, která se mladým rodičům narodí v roce 1919.

V roce 1921 Christie vydává svoji první knihu, detektivku nazvanou Záhada na zámku Styles (čtenářům se poprvé představí Hercule Poirot,) v následujících letech vydává minimálně jednu knihu ročně.

V roce 1926 nastává v životě Agathy Christie zlom – po smrti matky a manželské krizi na celých jedenáct dnů zmizí, kam a proč, zůstává repliky rolex dodnes záhadou (tématu se věnuje např. film Agatha z roku 1979 s Vanesou Redgraveovou a Dustinem Hoffmanem v hlavních rolích).

V roce 1928 je manželství Agathy a Archibalda Christie rozvedeno, jejím druhým manželem se pak stane Max Mallowan, britský archeolog. V roce 1956 je Agatha Christie jmenována jmenována Komandérem britského impéria, v roce 1971 ji pak královna Alžběta II. uděluje titul „Dáma britského impéria“.

Dílo Agathy Christie patří svým rozsahem i prodejností mezi největší taháky knižního trhu vůbec – jen v anglickém jazyce se prodalo na 2 miliardy výtisků jejích knih, v ostatních jazycích (je vydávána ve více než stovce jazyků) pak více než miliarda.

V České republice vychází dílo Agathy Christie pod nakladatelskou značkou Kalibr, která navazuje na značku Knižní klub.

Chystané novinky a nová vydání starších titulů z pera královny detektivky pak naleznete v novinkách.

Zde si můžete poslechnout zvukový záznam autorčina vyprávění o vzniku knihy a divatelní hry Deset malých černoušků:

 


...již vyšlo


Nahoru